Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Wolinie
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Nowy projekt "Wolontariat rozwija wieś"

Projekt "Wolontariat rozwija wieś" jest pilotażowym programem z zakresu wolontariatu długoterminowego, który jako komponent został wpisany do tegorocznego konkursu w Programie Operacyjnym Funduszu Inicjatyw Obywatelskich 2012. Na ten konkurs Federacja Inicjatyw Oświatowych wspólnie z partnerem Fundacją Wspierania Aktywności Lokalnej "FALA" z Wrocławia złożyły ofertę wspólną realizacji zadania i jako jeden z trzech podmiotów w Polsce uzyskały dofinansowanie.

Program wolontariatu długoterminowego polega na wyłonieniu, na podstawie zaproponowanych kryteriów, organizacji, do których na pół roku zostaną skierowani przeszkoleni wolontariusze. Każdy zaakceptowany kandydat podejmie wolontariat w pełnym wymiarze godzin poza miejscem zamieszkania. W tym czasie będzie miał zapewnione środki na utrzymanie (nocleg i wyżywienie) i kieszonkowe, a po ukończeniu programu otrzyma certyfikat potwierdzający zdobyte kwalifikacje.

Specyfiką projektu jest to, że organizacje goszczące wolontariuszy będą wyłaniane wyłącznie spośród organizacji wiejskich, szczególnie stowarzyszeń rozwoju wsi, organizacji kulturalno-edukacyjnych, organów prowadzących małe szkoły i przedszkola.

Nabór organizacji goszczących i wolontariuszy będzie się odbywał w trzech przesuniętych w czasie edycjach, obejmujących trzy regiony Polski:

  • I etap – region zachodni z centrum operacyjnym we Wrocławiu (województwa: dolnośląskie, opolskie, lubuskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie),
  • II etap - region centralno-północny z centrum operacyjnym w Warszawie (województwa: pomorskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, podlaskie i łódzkie),
  • III etap - region południowo-wschodni z centrum operacyjnym w Krakowie (województwa: lubelskie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie).

Harmonogram działań w I etapie:

 

lipiec/sierpień 2012 nabór organizacji goszczących
sierpień/wrzesień 2012 nabór wolontariuszy
II połowa września 2012 szkolenie stacjonarne wolontariuszy
październik 2012 szkolenie uzupełniające wolontariuszy, podpisywanie umów trójstronnych
październik/listopad 2012 rozpoczęcie delegowania wolontariuszy do organizacji
listopad 2012 – kwiecień 2013 wolontariat w organizacjach, jego monitoring i szkolenia specjalistyczne on-line

Źródło: http://srw.fio.org.pl/

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Prachnio 29-06-2012 09:19
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 29-06-2012
Ostatnia aktualizacja: - 29-06-2012 09:19